Agra, Uttar Pradesh
GST No. 09CQCPK1054L1ZR
Call 08047309126 67% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 6 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Farm |
| Area Coverage | Up to 100 Acres |
| Fence Length | 35 km |
| Output Energy | 2 J |
| Brand | Kishan rakshak plus |
| Color | Yello |
| Output Voltage | 10 kV |
| Auto Mode | Fully Automatic |
| Battery Voltage | 12 V |
| Power Source | Solar battery mains |
| Power | 15kv |
| Material | iron |
| Current Rating | 12v |
| Automatic Grade | Yes |
| Size | 18*12*8 |
| Battery | 12v |
| Ideal Current | 15000volt |
| Function | Automatic |
| Input Current | 12volt |
| Fence Energizer's Life | 5 year |
| Quantity Per Pack | 100 pcs |
| Solar Panel Wattage | 40watt |
| Operating Temperature Range | 0-50 DegreeC |
| Voltage | 12volt |
| Capacity | 200 beegha |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Fence Length | 50 km |
| Output Energy | 8000 volt |
| Brand | kishan rakshak |
| Power Source | Solar battery mains |
| Color | Red |
| Battery Voltage | 12 V |
| Output Voltage | 8000 VDC |
| Power | 8kv |
| Current Rating | 8000volt |
| Material | metal |
| Automatic Grade | first grade |
| Diameter | 22cm*35cm |
| Pulse Duration | 0.13sec |
| Function | automatic |
| Application | Crop protection |
| Heater Part | no |
| Peak Current | 8000 volt |
| Inner Surface Coating | powder coating |
| Enclosure | MS powder coat |
| Pulse Interval | 0.13sec10 |
| Rms Current | 3 joule |
| Stored Energy | 12volt |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 12 V DC |
| Area Coverage | Up to 40 Acres |
| Usage/Application | Farm |
| Output Voltage | 8 kV |
| Fence Length | 35 km |
| Power Rating | 251–500 VA |
| Output Energy | 2 J |
| Auto Mode | Semi Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Agriculture Fence, Security Fence, Animal Control |
| Battery Voltage | 12 V |
| Duty Type | Intermittent |
| Power Source | Solar battery mains |
| Material | Copper |
| Battery | 12 V |
| Ideal Current | 0.40 Amp |
| Application | Wild animal, Crop protection, Perimeter, Farm fence |
| Input Current | 2 Amp |
| Enclosure | ABS |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 6 Piece
Product Brochure
| Fence Length | 10 km |
| Power Source | Battery/DC |
| Output Energy | 2 J |
| Brand | KISHAN RAKSHAK |
| Shape | Rectangular |
| Energy Output | 3 joule |
| Battery Voltage | 12 V |
| Application | Agriculture |
| Coverage Range | 5000 meter |
| Output Voltage | 10 kV |
| Control Type | Manual Switch |
| Usage/Application | Electric Fence Use |
| voltage | 12 Volt |
| Material Grade | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details