Agra, Uttar Pradesh
GST No. 09CQCPK1054L1ZR
Call 08047309126 67% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| System Type | Solar + Battery |
| Fence Length | 5 km |
| Max Fence Length | 20 km |
| Output Energy | 2 J |
| Brand | Super Power Light |
| Auto Mode | Semi Automatic |
| Output Voltage | 12 KV |
| Battery Voltage | 12 V |
| Power Source | Solar battery mains |
| Material | Mild Steel |
| Application | Wild animal, Crop protection, Farm fence, Perimeter |
| Enclosure | ABS |
| Voltage | 15 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 50 Watt |
| Usage/Application | Farm |
| Fence Application | Agriculture |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 6 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Farm |
| Area Coverage | Up to 40 Acres |
| System Type | Solar + Battery |
| Output Voltage | 8 kV |
| Fence Length | 35 km |
| Output Energy | 3 J |
| Max Fence Length | 5 km |
| Output Joules | 2 J |
| Auto Mode | Semi Automatic |
| Fence Application | Agriculture |
| Fence Material | GI Wire |
| Solar Panel Power | 20 W |
| Power Source | Solar battery mains |
| Color | orange |
| Material | Plastic |
| Shape | Rectangular |
| Power | 8000 W |
| Features | Digital Display, Automatic Day/Night Mode, Low Battery Indication, High/Low Power Setting, Siren / Alarm |
| Certifications | ISI Certified, CE Certified |
| Voltage | 240 V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| System Type | Solar + Battery |
| Usage/Application | Farm |
| Max Fence Length | 30 km |
| Fence Length | 10 km |
| Output Joules | 3 J |
| Output Energy | 1 J |
| Brand | Super Power Light |
| Auto Mode | Fully Automatic |
| Battery Voltage | 12 V |
| Power Source | Solar battery mains |
| Shape | Rectangular |
| Material | Mild Steel |
| Size | 10 X 15 mm |
| Application | Crop protection |
| Enclosure | ABS |
| Voltage | 15 V |
| Output Voltage | 4O W |
| Warranty | 1 Year |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Farm |
| Area Coverage | Up to 40 Acres |
| Fence Length | 35 km |
| Output Energy | 2 J |
| Brand | super power light |
| Color | MIX COLOUR |
| Output Voltage | 8 kV |
| Auto Mode | Semi Automatic |
| Battery Voltage | 12 V |
| Power Source | Solar battery mains |
| Power | 5kv |
| Material | PLASTIC |
| Battery | 12volt 14 ah |
| Application | Perimeter, Farm fence, Wild animal, Crop protection |
| Enclosure | ABS |
| Certifications | ISI Certified, CE Certified |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Farm |
| Area Coverage | Up to 100 Acres |
| Fence Length | 10 km |
| Output Energy | 2 J |
| Brand | Super Power Light |
| Output Voltage | 15 kV |
| Auto Mode | Semi Automatic |
| Battery Voltage | 12 V |
| Power Source | Solar battery mains |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Perimeter, Wild animal, Farm fence, Crop protection |
| Enclosure | MS powder coat |
| Quantity Per Pack | 5 Piece |
| Solar Panel Wattage | 40 Watt |
| Voltage | 12 V |
| Zatka Machine Weight | 7kg |
| Included Component | Battery Cable |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Farm |
| Fence Length | 5 km |
| Output Energy | 1 J |
| Energy Output | 3 joule |
| Brand | Kishan Rakshak |
| Power Source | Battery/DC |
| Auto Mode | Fully Automatic |
| Output Voltage | 8 KV |
| Battery Voltage | 12 V |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Perimeter, Wild animal, Crop protection, Farm fence |
| Enclosure | MS powder coat |
| Voltage | 12 V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Brand | KISHAN RAKSHAK |
| Area Coverage | Up to 100 Acres |
| Usage/Application | Solar Machine |
| Fence Length | 35 km |
| Output Energy | 5 J |
| Output Voltage | 18 kV |
| Battery Voltage | 12 V |
| Power Source | Solar battery |
| Power | 15 V |
| Size | 9*6 cm |
| Application | Wild animal, Perimeter, Crop protection, Farm fence |
| Enclosure | GLASS PCB |
| Phase | Single |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Usage | Agri Fence |
| Material Type | Plastic |
| Mounting Style | Clamp Type |
| Material | PLASTIC |
| Voltage | 15 KV |
| Usage/Application | Zatka Machine Fitting |
| Post Diameter | 25 mm |
| Color | White |
| Type of Insulator | Wood Post Insulators |
| Wire Capacity | 3 Wire |
| Shape | Rectangular |
| Plastic Material Type | ABS |
| Size | 2.5 inches |
| With Spade | Yes |
| Weight | 10gram 15 gram |
| Finish | good finish |
| Working Temperature | 0-50 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Type | PLASTIC |
| Usage | Solar Fencing, Agri Fence, Zatka Machine |
| Plastic Material | PVC |
| Mounting Style | Clamp Type |
| Operating Voltage | 10KV |
| Material | Plastic |
| Post Diameter | 12 mm |
| Wire Capacity | 3 Wire |
| Thickness | 3mm |
| Size | 3inch |
| Color | Black |
| Usage/Application | Solar Fencing |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Input Voltage | 12 V DC |
| Usage/Application | Zatka Machine |
| Output Voltage | 5 kV |
| Power Rating | 100–250 VA |
| Color | White |
| Usage | Agriculture Fence |
| Duty Type | Intermittent |
| Phase | Single |
| Material | Plastic |
| Winding Material | Copper |
| Insulation Class | Class B |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Additional Information:
View Complete details