Agra, Uttar Pradesh
GST No. 09CQCPK1054L1ZR
Call 08047309126 67% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 6 Piece
Product Brochure
| Area Coverage | Up to 40 Acres |
| Usage/Application | Farm |
| Fence Length | 15 km |
| Output Energy | 2 J |
| Brand | kishan rakshak |
| Output Voltage | 10 kV |
| Auto Mode | Semi Automatic |
| Battery Voltage | 12 V |
| Power Source | Solar battery mains |
| Material | metal |
| Battery | 12v14ah |
| Ideal Current | 1800 volt |
| Application | Wild animal, Crop protection, Farm fence |
| Enclosure | MS powder coat |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Agriculture |
| Area Coverage | Up to 50 Acres |
| Fence Length | 35 km |
| Output Energy | 3 J |
| Brand | KISHAN RAKSHAK |
| Output Voltage | 12 kV |
| Auto Mode | Semi Automatic |
| Battery Voltage | 12 V |
| Power Source | Solar battery mains |
| Material | Metal |
| Features | Automatic Day/Night Mode, Siren / Alarm, Low Battery Indication, High/Low Power Setting |
| Application | Farm fence |
| Warranty | 1 Year |
| Input Current | 12 Volt |
| Recommended Battery Capacity | 12V 26Ah |
| Enclosure | MS powder coat |
| Recommended Solar Panel Wattage | 40 W |
| Battery Type | Internal |
| Certifications | CE Certified, ISI Certified |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Brand | Kishan Rakshak |
| System Type | Solar + Battery |
| Fence Length | 10 km |
| Fence Application | Residential |
| Output Energy | 2 J |
| Max Fence Length | 15 km |
| Output Joules | 2 J |
| Output Voltage | 10 KV |
| Wire Diameter | 1.5MM |
| Battery Voltage | 12 V |
| Fence Material | GI Wire |
| Power Source | Solar battery mains |
| Fence Height | 2100 mm |
| Voltage | 12v |
| Material | Mild Steel |
| Length | 5000 METER |
| Battery Capacity | 12V |
| Output Power | 5000VOLT TO 20000 VOLT |
| Color | Green |
Additional Information:
View Complete details