Agra, Uttar Pradesh
GST No. 09CQCPK1054L1ZR
Call 08047309126 67% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Farm |
| Fence Length | 10 km |
| Output Energy | 2 J |
| Energy Output | 3 joule |
| Power Source | Battery/DC |
| Auto Mode | Fully Automatic |
| Output Voltage | 8 KV |
| Battery Voltage | 12 V |
| Country of Origin | Made in India |
| System Type | Solar Fence Guard |
| Brand | Kishan Rakshak |
| Portablity | Portable |
| Packaging Type | Carton Box |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Usage | Zatka Machine, Solar Fencing, Agri Fence, Livestock Fence |
| Type | INSULATOR |
| Mounting Style | Clamp Type |
| Plastic Material | PVC |
| Material | Polycarbonate |
| Operating Voltage | 20kv |
| Voltage | 20 KV |
| Usage/Application | Zatka Machine Fitting |
| Post Diameter | 25 mm |
| Color | white / black |
| Type of Insulator | Wood Post Insulators |
| Wire Capacity | 3 Wire |
| Plastic Material Type | ABS |
| Shape | L Shaped |
| Size | 4 inches |
| With Spade | Yes |
| Weight | 20gram |
| Finish | clear |
| Working Temperature | 0-50 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 6 Piece
Product Brochure
| Area Coverage | Up to 40 Acres |
| Fence Length | 35 km |
| Output Energy | 0.5 J |
| Brand | KISHAN RAKSHAK |
| Output Voltage | 12 kV |
| Battery Voltage | 12 V |
| Power Source | Solar battery |
| Battery Type | Lead Acid/VRLA SMF |
| Color | Black |
| Number of Batteries Charged | 1 Battery |
| Warranty | 1 Year |
| Features | High/Low Power Setting, Digital Display, Siren / Alarm, Automatic Day/Night Mode, Low Battery Indication |
| Application | Crop protection |
| IP Protection | IP44 |
| Enclosure | ABS |
| Certifications | ISI Certified, CE Certified |
Additional Information:
View Complete details